Właściwa osoba na właściwym miejscu, czyli jakich pracowników zatrudniać do food trucka?

Właściciel często ma opory przed oddaniem swojego wymarzonego food trucka w obce ręce, szczególnie po raz pierwszy. Żeby oszczędzić sobie stresu, warto dobierać personel z rozwagą i wypatrywać u potencjalnych kandydatów pewnych przydatnych w tego typu współpracy cech. Jakich?

Odpowiedzialność przede wszystkim

Mimo najszerszych chęci, nikt nie jest w stanie być obecnym w swojej mobilnej kuchni od otwarcia do zamknięcia każdego dnia. Co za tym idzie, cały biznes może zostać pod opieką pracownika. Oznacza to, że musi być on przede wszystkim świadomy powierzonej mu odpowiedzialności. W końcu to do niego będzie należało podejmowanie decyzji w nagłych, kryzysowych sytuacjach, nie wspominając nawet o konieczności zachowania profesjonalnego podejścia nawet, gdy szef nie patrzy.

Mistrz obsługi klienta

To, czy klient postanowi skorzystać z oferty po raz kolejny, zależy w dużej mierze od pierwszego wrażenia. Składa się na nie wygląd food trucka, bogactwo menu, smak i zapach potrawy lub napoju oraz oczywiście obsługa. Dobry pracownik musi zatem znać podstawowe zasady savoir-vivre, chętnie doradzać, realizować złożone zamówienie możliwie szybko, nie zapominając przy tym o uśmiechu. Warto zapytać na rozmowie rekrutacyjnej, czy kandydat ma doświadczenie sprzedażowe, ale jeśli nie, nic straconego – niektórym przychodzi to po prostu naturalnie.

Znawca tajników gastronomii

By poradzić sobie z przygotowaniem dań ze stosunkowo wąskiego asortymentu przeciętnego food trucka, nie trzeba być szefem kuchni, ale zatrudnianie osoby która nie lubi lub nie umie gotować, również nie jest dobrym pomysłem. Podstawowe umiejętności gastronomiczne to zwykle konieczna baza, by opanować do perfekcji przyrządzanie specjalności serwowanej przez przyczepę. Pracownik traktujący sztukę kulinarną jako hobby będzie ponadto czerpał przyjemność ze swoich obowiązków, co powinno przełożyć się na jakość wspomnianej wcześniej obsługi klienta.

Wspólny język

Ostatnim, ale nie najmniej ważnym aspektem, na który powinno się zwracać uwagę podczas rozmowy rekrutacyjnej to subiektywne odczucia. Czy dana osoba wydaje się sympatyczna? Czy przyjemnie się jej słucha? Czy podziela jakieś zainteresowania właściciela? Jeżeli zostanie zatrudniona, prawdopodobnie będzie spędzać z szefem dużo czasu, więc żeby stworzyć zgrany team, najzwyczajniej w świecie powinna dać się lubić.

Dobry pracownik na pewno przyczyni się do sukcesu food trucka, ważne więc, by poważnie podejść do tematu rekrutacji. Najlepiej ze swojej strony nie tylko stawiać warunki, ale również być otwartym na sugestie i wymagania, o których może wspomnieć kandydat, by nie stracić szansy na zdobycie wartościowego członka załogi.