Najczęstsze błędy właścicieli foodtrucków – nie popełniaj ich!

Jedzenie w plenerze jest coraz bardziej popularne, a festiwale food trucków co roku przyciągają ogromną ilość ludzi. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób marzy o posiadaniu własnego mobilnego biznesu. Nie jest to jednak takie proste – prowadzenie lokalu gastronomicznego (nawet tego na kółkach!) wymaga sporej wiedzy. Jakich błędów unikać, aby food truck przynosił jak największe zyski?

Po pierwsze: nieciekawe menu i produkty wątpliwej jakości

To, że jedzenie w plenerze jest popularne nie oznacza wcale, że można stawiać na ilość, a nie jakość. Korzystanie z takiej praktyki szybko zostanie zauważone przez konsumentów i po jednym niesmacznym daniu szybko skorzystają z usług konkurencji (która w obecnych czasach jest naprawdę spora). Co w takim razie zrobić? Menu powinno być krótkie i skierowane do konkretnej grupy odbiorców. Ukierunkowanie się na konkretny rodzaj kuchni nie jest łatwe, ale jest konieczne. Dobrze byłoby wpaść na coś, co jest oryginalne i wyróżnia się z tłumu – nawet jeśli zależy Ci na serwowaniu burgerów lub frytek, pomyśl o efektownej formie podania lub tajnym, pysznym składniku. Może znasz przepis na domowy sos, który robi furorę na każdym rodzinnym spotkaniu? A może umiesz wypiekać bułki do burgerów o oryginalnych kształtach? Ważne jest, aby były to produkty zgodne z modą panującą na rynku gastronomicznym – kolejna budka z mięsnymi, tłustymi żeberkami może nie zostać zauważona, gdy coraz więcej osób preferuje zdrową lub roślinną kuchnię. Nie bez znaczenia pozostaje jakość składników – powinny być świeże i poprawnie przechowywane, najlepiej kupowane od zaufanych dostawców.

Po drugie: sprawna obsługa to podstawa!

Jedzenie z food trucków musi być przygotowywane szybko. Nikt nie chce stać w kilometrowej kolejce lub czekać długo na jedzenie – szczególnie w miejscu, w którym nie ma gdzie usiąść. Aby zapobiegać takim sytuacjom, warto zatrudnić personel, który posiada już jakieś doświadczenie w gastronomii i wie, jak sobie radzić w sytuacjach stresowych. Wśród pracowników powinien obowiązywać jasny i funkcjonalny podział obowiązków. Należy również unikać zbyt dużej ilości osób na zmianie. Food truck cechuje się bardzo małą powierzchnią roboczą, dlatego tutaj obowiązuje powiedzenie “co za dużo, to niezdrowo”. Obsługa będzie przebiegać znacznie szybciej wtedy, gdy menu oraz lista alergenów będzie umieszczona w widocznym miejscu i napisana w jasny i przejrzysty sposób. Dzięki temu personel nie musi odpowiadać każdemu na powtarzające się pytania.

Po trzecie: prowadzenie food trucka z głową

Zanim zdecydujesz się na zakup własnej przyczepy i rozpoczęcie przygody z mobilnym biznesem, powinieneś dokonać gruntownej analizy wszystkich za i przeciw. Już na samym początku należy stworzyć potencjalny plan przychodów i rozchodów i sprawdzić, w jakiej cenie i ilości trzeba sprzedawać pozycje z menu, aby food truck przynosił zyski. Część środków należy przeznaczyć na marketing oraz wygląd zewnętrzny przyczepy, który może przyciągnąć sporą część potencjalnych klientów. Pomóc może również korzystanie z popularnych systemów sprzedażowych, które ułatwiają wykonywanie rozliczeń dziennych i kontrolowanie utargu.

Jak widać, błędy czyhają na każdym kroku. Chociaż założenie food trucka wydaje się być proste, to wcale takie nie jest! Food truck jest biznesem bardzo sezonowym, dlatego właściciele muszą za wszelką cenę unikać powyższych nieprawidłowości – wtedy mobilny biznes zagwarantuje zadowalające zyski.