Jak uzyskać licencję i pozwolenie na sprzedawanie jedzenia w food trucku?

Biznes food truckowy stał się obecnie bardzo popularny. To świetny sposób na rozpoczęcie inwestycji związanej z gastronomią – nie trzeba wynajmować lokalu, opłacać dużej ilości personelu, jest mniej miejsca do sprzątania. A ponadto mobilna restauracja ma więcej zalet od stacjonarnej! Jednak każdy biznes wymaga spełnienia wymogów prawnych – jakie formalności należy spełnić, aby móc otworzyć własną inwestycję gastronomiczną na czterech kółkach?

Rejestracja podatkowa

Konieczne jest zarejestrowanie food trucka jako działalności gospodarczej – jednoosobowej, spółki cywilnej lub jednej ze spółek handlowych: jawnej, komandytowej, komandytowo-akcyjnej, z ograniczoną odpowiedzialnością lub akcyjną. Ponadto, należy wybrać odpowiedni numer PKD. Do food trucka najlepiej pasuje jeden z dwóch:  na przykład  „56.10.B Ruchome placówki gastronomiczne: food truck” albo “56.10.A restauracje i inne stałe placówki gastronomiczne”. Założenie firmy wiążę się z rejestracją w urzędzie podatkowym i odprowadzaniem składek za sam biznes oraz za wszystkich pracowników. Więcej na ten temat można dowiedzieć się w biurze rachunkowym. Dobrze jest zapytać o poradę, bo możliwe jest, że za niektórych pracowników nie trzeba odprowadzać składek na przykład jeśli są to studenci do 26. roku życia. Po uzyskaniu pozwolenia na biznes należy zdobyć pozwolenie od sanepidu.

Odbiór sanepidu

Cały personel musi mieć przeprowadzone badania sanitarno-epidemiologiczne oraz posiadać książeczki aktualizowane co roku lub co kilka lat. Ważne jest zapoznanie się przez  przedsiębiorcę z unijnym rozporządzeniem dotyczącym zbiorowego żywienia. Szanse na uzyskanie pozwolenia by przygotowywać jedzenie bezpośrednio na miejscu związane są z koniecznością posiadania kuchni, co w ciężarówce może być problematyczne. Rozwiązania są dwa: podnająć lokal z kuchnią i tam przygotowywać posiłki przewożąc je później do food trucka albo nieco prostszy pomysł: bazowanie na półproduktach zakupionych od firm mających pozwolenie na ich produkcję: gotowe kotlety, sałata, która już jest umyta, sosy w tubach, bułki – i z takich elementów można złożyć gotowe danie oraz podgrzać je w mobilnej restauracji.

Zezwolenia lokalne

Warto zainteresować się lokalnymi zezwoleniami na przykład od władz miasta lub powiatu. Przykładem może być zezwolenie na alarm lub zagospodarowanie przestrzenne. Dobrym pomysłem jest dowiedzenie się, gdzie można stawać food truckiem, aby nie dostać mandatu lub nie być zgłaszanym do gminy. Świetnym rozwiązaniem jest także zorganizowanie sobie miesięcznej lub nawet rocznej karty postojowej. Ponadto można przy okazji uzyskać pozwolenie na udział w lokalnych imprezach i przedsięwzięciach.

Dobrze jest podczas otwierania biznesu przechowywać wszystkie dokumenty w jednym miejscu, a także zapisywać numery i osoby, z którymi się rozmawiało – w razie błędów lub braku dokumentu będzie wiadomo do kogo się zgłosić. Istotne jest również używanie wszędzie takich samych danych. Po załatwieniu wszystkich formalności można ruszać w miasto z nowym biznesem gastronomicznym.