Jak przykuć uwagę klientów i wypromować food trucka?

Popularność miejskiego, „ulicznego” jedzenia przyczyniała się do bardzo szybkiego wzrostu liczby food trucków jeżdżących po polskich miastach, a co za tym idzie również i konkurencji. Trzeba pamiętać, że wybory klientów nie są przypadkowe, więc zazwyczaj jedynie dobrze rozplanowana strategia działania pomoże wygrać walkę o zainteresowanie konsumentów.

Zgodnie z maksymą „jak cię widzą, tak cię piszą” tworzenie wizerunku musi być przemyślane i konsekwentne. Niespersonalizowany food truck szybko zniknie w miejskiej przestrzeni. Jego wizualne modyfikacje pozwolą wyróżnić go i umieścić na pierwszym planie panoramy otoczenia. Aby stać się rozpoznawalnym, trzeba postawić na niebanalny motyw. Oczywiste ozdoby mogą pojawiać się na wielu samochodach konkurencji, dlatego tak ważny jest własny styl. W jego poszukiwaniach nie można również zabrnąć za daleko. Najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie eleganckiego minimalizmu. Nie oznacza to rezygnacji z szalonych pomysłów, ale wybór najtrafniejszych. Niezależnie co właścicielowi w duszy gra, umiar jest jego sprzymierzeńcem. Tą samą zasadą należy kierować się wybierając nazwę trucka.

Projektując sam wygląd food trucka, warto skupić się na kilku podstawowych odczuciach jakie powinien on wywoływać. Najważniejsze, by całość dawała poczucie schludności i czystości. Każdy klient zwraca uwagę na warunki w jakich przygotowywany jest jego posiłek. Oprócz czystości powinien także zobaczyć sam proces gotowania. Podświadomie poczuje wtedy, że właściciel nie ma nic do ukrycia, a nawet chce się pochwalić najlepszymi produktami i sposobem przygotowywania dań. Odpowiednio zaaranżowany food truck może stworzyć wrażenie luksusu, prestiżu, klasy czy młodzieżowego miejsca pełnego luzu i swobody – wszystko zależy od tego, kto jest grupą docelową działalności. Dobrym dodatkiem do każdego food trucka są wszelakie elementy, które można dynamicznie modyfikować. Przykładem może być chociażby tablica do pisania kredą lub zastosowanie folii suchościeralnej. Oklejenie nią części samochodu pozwoli na rysowanie markerami i ścierania na przykład cennika, gdy przyjdzie czas na zmianę.

Wspaniały wygląd na pewno oczaruje przechodniów, jednak aby przyciągnąć osoby niebywające w okolicy, można sięgnąć po tradycyjne metody promocji. Plakaty i ulotki uświadomią lokalizację samochodu, ale tylko wtedy, gdy odpowiednio skupią na sobie uwagę. Dobrze przygotowane materiały powinny być opatrzone podobnymi motywami do tych, które znajdują się na food trucku. Spójność graficzna jest niezwykle ważna, ponieważ niewłaściwie przeprowadzona akcja może przez przypadek napędzić sprzedaż konkurencji. Potencjalny klient nie może mieć wątpliwości, kto zaprasza go na posiłek. Dobrym pomysłem jest wpisanie wizerunku pojazdu w projekt plakatu. Tu także liczy się minimalizm i nowoczesne podejście. Przechodnie zasypywani są codziennie setkami reklam czy bilbordów – skuteczne zatem będą te, które ich zaskoczą i nie będą się kojarzyć ze sztampowymi wzorami stosowanymi na co dzień. W sferze treści warto pochwalić się kilkoma specjałami, a ich apetyczna prezentacja może przysporzyć nowych klientów.

Food trucki kojarzą się z nowoczesnym podejściem do miejskiej kuchni. Popularne „szamowozy” znalazły wielu zwolenników szczególnie wśród ludzi młodych. Ta grupa potencjalnych klientów szczególnie wrażliwa jest na polecenia ze strony rówieśników. Aby skutecznie zaistnieć w ich świadomości, niezbędne jest korzystanie z mediów społecznościowych. Dobrym pomysłem będzie także udzielanie się na tzw. porównywarkach czy wyszukiwarkach najbliższych punktów gastronomicznych. Większość z nich daje odwiedzającym możliwość oceniania i komentowania. Wysoka pozycja w tego typu oddolnie tworzonych rankingach skutecznie wpływa na rozpoznawalność i renomę trucka.

Kolejnym krokiem do zwiększenia popularności własnego biznesu na kółkach jest wejście w interakcje z klientami. Można to zrobić za pomocą wspomnianych social mediów, ale także drogą tradycyjną. Każda możliwość spotkania twarzą w twarz jest okazją do zyskania stałego miłośnika. Największe zagęszczenie fanów food trucków występuje oczywiście na festiwalach – specjalnie do tego celu przygotowane imprezy to wspaniała okazja do zaprezentowania siebie, swoich specjałów, a także jedynych w swoim rodzaju ozdób wyróżniających samochód. Oprócz cyklicznych spotkań, warto pomyśleć o ciekawych promocjach lub zawodach. Każdego dnia w kalendarzu pojawia się jakaś okazja do świętowania, a wykorzystanie tych szans ogranicza jedynie wyobraźnia.

Niezależnie od tego co jest serwowane z wnętrza food trucka, jego sukces po części uzależniony jest od tego, czy swoim wyglądem zwróci uwagę potencjalnych klientów. Dobrze zaprojektowany samochód, jak i materiały promocyjne mogą otworzyć nowe możliwości przed właścicielem. Zaniedbanie tej kwestii często skutkuje brakiem zainteresowania przechodniów, a w rezultacie koniecznością zamknięcia działalności.