Catering: jako dodatkowy biznes dla food trucka

Food truck to niezwykle przyszłościowy sposób na prowadzenie gastronomii. Mobilność to jeden z głównych atutów takiej formy biznesu. Istnieje wiele możliwości rozwoju swojego food trucka. Rozpoczęcie działalności cateringowej to jeden z nich. Jakie korzyści z niej płyną i jak przygotować się do nowego biznesu dla food trucka?

Na czym polega catering food truck?

Cateringowy biznes polega na tym, iż food truck zostaje wynajęty przez firmę, organizację bądź osoby prywatne na czas trwania imprezy. Osoby, które posiadają food trucka ustawiają się w konkretne miejsce i tworzą potrawy dla uczestników. Taka forma wynajmowania cateringu przez firmę bądź osoby prywatne staje się coraz bardziej popularna. Nawet na plenerowych weselach Pary Młode coraz częściej decydują się na obecność ulubionych food trucków zamiast zamawiania konkretnych dań w restauracji. Wpływa na to zdecydowanie większa różnorodność posiłków i całkowicie swobodny klimat, gdzie to goście mogą zdecydować na jaką potrawę bądź dodatki mają ochotę.

Gdzie można prowadzić cateringowy food truck?

Miejsca, w których można prowadzić catering food truckowy są nieograniczone. Najczęściej takie zlecenia dostaje się od firm i organizacji, które prowadzą targi bądź konferencje. Dla właścicieli food trucka jest to wspaniała okazja do pokazania się osobom z poszczególnej profesji czy z konkretnymi zainteresowaniami. Dla przykładu obecność food trucka serwującego potrawy kuchni japońskiej na targach fantastyki, mangi oraz anime to niesamowita okazja do poszerzenia grona swoich klientów, którzy z pewnością będą polecać go innym znajomym i kojarzyć go pozytywnie z wydarzeniem, którego nie mogli się doczekać. Cateringi food truckowe można prowadzić także na planach filmowych, imprezach firmowych dla pracowników, podczas kampanii reklamowych i wydarzeń sportowych. Jest to źródło bardzo dobrego zarobku, który często przewyższa dniówkę w codziennym stanowisku food trucka.

Jak przygotować się do działalności cateringowej?

Trzeba pamiętać, że w działalności cateringowej istnieje potrzeba posiadania większej ilości miejsca w food trucku, gdzie można przechowywać gotowe produkty. Bardzo często ważne jest przygotowanie większej ilości potraw, aby być w stanie szybko wydawać zamówienia. Również zespół, który potrafi działać pod presją czasu jest niezwykle istotny, ponieważ jedna osoba nie jest w stanie zająć się całym food truckiem podczas przykładowej imprezy integracyjnej. Często na mniejsze wydarzenia wynajmowane są pojedyncze food trucki, które nie mają jeszcze wyrobionej renomy na mieście. Ważne jest wtedy, aby pokazać się z jak najlepszej strony i wykonywać zamówienia szybko, jednak zachowując najwyższą jakość.

Jak rozpocząć poszukiwania zleceń?

Wiadomo już dlaczego catering food truckowy to świetna inwestycja, a także, że istnieje wiele miejsc, w których można pracować. Jednak jak rozpocząć poszukiwanie zleceń? Najlepiej rozpocząć informowanie obecnych, stałych klientów o wprowadzeniu oferty cateringowej. Dlaczego? To niezwykle proste. Osoby, które znają już smak wykonywanych potraw, ich jakość oraz deklarują się jako fani, z pewnością będą jednymi z pierwszych zleceniodawców. To oni przekażą dalej informację znajomym bądź zapragną obecności swojego ulubionego food trucka w miejscu pracy czy na własnym weselu. Informację o oferowanym cateringu warto od razu opublikować w social mediach oraz wywiesić plakat na swoim food trucku, gdzie trafimy do konkretnej grupy potencjalnie zainteresowanych osób. Można także dodawać ulotki do wydawanego zamówienia bądź dodać mały napis na opakowaniach o możliwości wynajęcia food trucka.

Mając odpowiednio przygotowaną strategię marketingową można stworzyć niesamowite imperium food truckowe i wypromować swoją markę za pomocą cateringów. Powiększa to grono stałych klientów, którzy podczas imprez zapoznają się z ofertą i wyrabiają opinię o lokalu gastronomicznym, do którego w przyszłości chętnie wrócą.