Amerykańskie początki food trucków

Własny food truck może być jednym z lepszych pomysłów na prowadzenie biznesu. Pojazdy tego typu to nic innego jak mobilne punkty gastronomiczne, które są stworzone w specjalnie przystosowanych samochodów lub naczep. Działalność food trucków ma swoje korzenie w Stanach Zjednoczonych, gdzie obecnie niemal na każdej ulicy znaleźć można przynajmniej kilka takich punktów. Dziś ten rodzaj biznesu w znacznej mierze różni się od jego pierwotnej formy.

Pomysł na mobilne restauracje miał swoje początki już w latach 60. XIX w. W czasie wojny secesyjnej w Teksasie hodowcy bydła w poszukiwaniu pastwiska, w celu dokonania wymiany towaru, przemierzali bardzo duże odległości. Podczas tych podróży trudno było przygotować coś do zjedzenia, dlatego zastanawiając się nad wyjściem z tej sytuacji, Charles Goodnight, jeden z teksańskich ranczerów wpadł na pomysł stworzenia chuckwagonu. Był to wóz wyposażony w naczynia i sprzęt do gotowania, nie zabrakło w nim również miejsca na przechowywanie żywności, w tym przypraw do jej przyrządzania. Tym sposobem Goodnight został uznany za prekursora restauracji na kółkach.

Początkowo w chuckwagonie serwowano jedynie proste jedzenie, które nie psuło się w czasie podróży. Głównymi składnikami dań były kawa, suszona fasola lub placki ziemniaczane. Z konkretniejszych składników można było liczyć na suszone mięso, soloną wieprzowinę i wołowinę oraz tłusty boczek. Trzydzieści lat później z mobilnych jadłodajni korzystało coraz więcej ludzi. Powstawało też dużo więcej wozów oferujących jedzenie w pobliżu miast i fabryk. Z kolei w latach 50. i 60. XX wieku nastąpił wielki rozwój restauracji na kółkach, które serwowały hamburgery i hot-dogi. Wtedy też powstały popularne wozy z lodami.

Obecnie na całym świecie można zauważyć prawdziwy wysyp restauracji food truckowych. Pojawiają się wszędzie, na ulicach dużych miast, ale też w małych wsiach, przy plażach czy kościołach. Jedynym miastem w USA, gdzie jest zakaz gotowania w tego typu barach, jest Chicago. Tam dania muszą być przygotowywane w restauracjach, a pojazd nie może parkować w pobliżu innych restauracji w odległości 200 metrów i co 2 godziny musi zmieniać swoje miejsce postoju.

Na popularność barów typu food truck wpłynął także rozwój mediów społecznościowych. Dzięki nim właściciele takich knajp w darmowy sposób mogą poinformować klientów gdzie i co w danym dniu serwują. Aktualnie potrawy oferowane w restauracjach na kółkach to już nie tylko bułka z parówką czy inne szybkie dania zrobione z niskiej jakości produktów. Klienci takich punktów oczekują, że jedzenie będzie smaczne, zdrowe i wykonane z dobrych i świeżych składników, a zatem właściciele food trucków muszą dostosować się do wymagań swoich klientów.

Food trucki stają się coraz bardziej popularne w Europie. Moda na kuchnię na kółkach dotarła także do Polski. Zwykle na ten biznes decydują się ludzie, dla których gotowanie jest pasją. Zaletami tego rodzaju interesu jest mobilność, brak opłat związanych z nieruchomością i obaw przed złą lokalizacją, a także stosunkowo niskie koszty. Największe zyski uzyskuje się w okresie wakacyjnym, podczas różnych festiwali, imprez masowych lub koncertów. Dużo zależy również od pogody, ale posiadając wysokiej jakości przyczepę nawet podczas łagodnej zimy można oferować swoje usługi.

Zdjęcia w artykule zostały zapożyczone ze strony stargazermercantile.com.