Założenie foodtrucka – jakich kosztów się spodziewać?

Założenie food trucka jest bez wątpienia świetnym rozwiązaniem dla osób, które w prowadzeniu własnego biznesu szczególnie cenią sobie swobodę. Jakie są jednak rzeczywiście koszty takiego przedsięwzięcia?

Przyczepa, czyli podstawa mobilnego biznesu

Pierwszym zakupem, o którym musimy wspomnieć w związku z założeniem foodtrucka jest przyczepa. Koszt różnił będzie się w zależności od tego, czy planujemy zaopatrzyć się w nią na rynku wtórnym czy też zdecydujemy się na nową. Zasadniczo cena używanej może oscylować nawet w okolicach 20 tysięcy złotych, jednak tutaj koniecznie musimy doliczyć między innymi przegląd techniczny, wymianę części, a także dostosowanie wyglądu do charakteru naszego biznesu. Dodatków nie mamy gwarancji jak długo używany sprzęt będzie nam służył. Dlatego według nas znacznie lepszym rozwiązaniem będzie zakup nowej, “szytej na miarę”. Nie tylko jej wygląd będzie dostosowany do naszych potrzeb, lecz dostajemy także na nią gwarancję, w związku z czy nie musimy martwić się o ewentualne usterki. Przyczepa stanowi podstawę mobilnego interesu, dlatego nie powinniśmy oszczędzać. Kolejną kwestią jest wyposażenia – tutaj koszt może wahać się od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy nawet. Wszystko zależy od tego, jakie jedzenie planujemy serwować. Liczyć musimy się tutaj chociażby z koniecznością zakupu lodówek, pieców, elektrycznych grilli, mikrofali, frytkownicy. Oczywiście jakość często idzie w parze z ceną, dlatego powinniśmy zastanowić się nad zakupem produktów, które będą nam służyć długi czas.

 Miesięczne koszty utrzymania food truck

Kolejną kwestią są wydatki bieżące. Oczywiście największe będą związane z jedzeniem, które obowiązkowo powinno być codziennie świeże. Z czasem “wyczujemy” ile składników potrzebne jest na dany dzień, jednak początkowo na pewno zdarzy się, że pewne rzeczy będą nam zostawały, innych będzie brakować. Jest to wydatek również, który liczymy w tysiącach, szczególnie jeśli stawiamy na składniki najwyższej jakości lub też wybieramy nietypową kuchnię. Bardzo istotne, na początku szczególnie, jest to ile wydamy na marketing. Oczywiście możemy sami próbować działać w social mediach, jednak jeśli nie posiadamy wiedzy w tym obszarze, mogą zdarzać się pomyłki, a efekty będą gorsze. Dlatego też warto zastanowić się nad zlecenie reklamy wyspecjalizowanej agencji – tutaj rozbieżność cenowa jest duża, w zależności od tego, czego potrzebujemy. Nie zapominajmy, że nasz food truck musi gdzieś stać. Niestety nie możemy sprzedawać, gdzie tylko nam się podoba: tutaj albo mamy możliwość: albo wynająć ziemię od prywatnego właściciela albo spróbować od urzędu miasta. Opłaty mogą się tutaj wahać od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych.

Zainwestuj w kadrę pracowniczą

Bardzo ważne jest także zainwestowanie w naszych pracowników. Samemu może być ciężko prowadzić interes, dlatego na początku warto jest zatrudnić chociaż jedną lub dwie osoby. Koszty zatrudnienia pracownika zależą od typu umowy, jaki mu zaproponujemy. Zasadniczo wynagrodzenie minimalne obowiązujące w 2021 roku w ramach umowy o pracę wynosi 2800 brutto, do czego jeszcze należy doliczyć sumę składek, które finansuje pracodawca, co wynosi niecałe 600 złotych. Warto też zainwestować w rozwój pracowników,  a mianowicie różnego typu szkolenia, których koszt zależy od charakteru danego wydarzenia, czasu trwania oraz programu.

W food trucka, jak w każdy biznes na początku trzeba zainwestować. Warto jest jednak podkreślić, że koszty jego założenia będą znacznie mniejsze niż klasycznego lokalu gastronomicznego.