Rozwój rynku food trucków w Polsce

Z roku na rok na polskich ulicach pojawia się coraz więcej mobilnych restauracji. Fascynacja jedzeniem z furgonetek po raz pierwszy pojawiła się na zachodzie, a dokładnie na terenie Stanów Zjednoczonych. Od kilkunastu lat zauważyć można ten trend również w Polsce, gdzie lokalne food trucki podbijają podniebienia najbardziej wybrednych smakoszy. Prognozuje się, że prawdziwe szaleństwo na jedzenie z budki na kółkach dopiero się zacznie.

Wraz z rozwojem biznesu gastronomicznego typu food truck, rośnie wachlarz wyboru potraw dla potencjalnych klientów. Właściciele mobilnych restauracji prześcigają się w pomysłach na nowatorską kuchnię i niespodziewane łączenie smaków. W zapomnienie odeszło myślenie o food truckach jako o kempingu, w którym serwowane jest kiepskie jedzenie, głównie tłuste frytki i zapiekanki. Rozwój branży i oczekiwania klientów przyczyniły się do zmiany jakości serwowanego jedzenia. Świeżość składników gwarantują starania właścicieli i realia samego biznesu jedzenia z budki, bowiem ograniczona powierzchnia furgonetek nie pozwala na długotrwałe przechowywanie produktów. Przygotowywane na oczach klientów szybkie dania przyciągają tłumy, a kolejki do furgonetek zauważalne są o każdej porze dnia i nocy. Wymagający i świadomy konsument, ceniący swój czas to dzisiejszy klient food trucków. Panująca obecnie moda na jedzenie z furgonetki, nie już stanowi żadnego obciachu, a jej fenomen koresponduje z wyznawanym sposobem na życie.

W małej przestrzeni nietuzinkowego lokalu, miesza się prawdziwa pasja do jedzenia, gotowania i łączenia smaków. Osoby decydujące się na posiadanie swojego biznesu na kółkach to głównie ludzie młodzi, pary lub zaufane grupy przyjaciół. Nie ulega więc wątpliwości, że pozytywna atmosfera panująca przy przyrządzaniu jedzenia, przekłada się na jego jakość. Reakcje i recenzje klientów widoczne są od razu więc pozytywne opinie wiążą się z dużą satysfakcją dla pracowników food trucków.

Rynek food trucków w Polsce najbardziej widoczny jest w Warszawie. Tam znajdziemy największą ilość mobilnych restauracji – według portalu Foodtruckportal.pl jest ich 98. Ze względu na porę roku i atrakcyjność lokalizacji, kolejne w rankingu jest Trójmiasto, gdzie znajduje się 46 wozów. Wozy z jedzeniem najczęściej umieszczane są w najbardziej ruchliwych częściach miasta, na przykład w okolicach Starego Rynku, niedaleko ruchliwych ulic, uniwersytetów czy miejsc pracy. Nie oznacza to jednak, że taka działalność gastronomiczna ogranicza się tylko do dużych miast w Polsce. Rozwój tej branży przebiega też bardzo prężnie w mniejszych miejscowościach. Dobrym przykładem są różnego typu imprezy, takie jak szanty, organizowane na Pomorzu, gdzie amatorów dobrego, swojskiego jedzenia z pewnością nie brakuje.

W związku ze zwiększeniem świadomości Polaków, dotyczącej wpływu spożywanych posiłków na funkcjonowanie człowieka, coraz częściej wybierają oni potrawy przygotowywane na miejscu. Bardzo możliwe, że rosnąca popularność food trucków wynika właśnie z tego, że posiłki przygotowywane są na oczach klientów, co nie stwarza wątpliwości co do ich świeżości czy chociażby sposobu przygotowywania. Smaczne jedzenie serwowane w plenerze, niewątpliwie trafia w gusta Polaków, którzy cenią sobie możliwość konsumpcji na świeżym powietrzu.

Okazję do zaprezentowania nowości z branży food trucków, stanowią letnie koncerty i festiwale. Specjalnie wydzielona strefa gastronomiczna na tego typu imprezach, generuje wysokie zarobki właścicieli food trucków. Coraz większa ilość działalności opartych na zasadach mobilnej gastronomii, nie ogranicza się już tylko i wyłącznie do miesięcy wiosennych i letnich, kiedy to imprezy sezonowe są bardzo popularne. Dla właścicieli ważnym czynnikiem jest utrzymanie ciągłości wypracowanej marki i zapewnienie pracownikom stabilnego zatrudnienia. Dlatego, coraz częściej właściciele food trucków, decydują się na kontynuowanie swojej działalności poza sezonem, a często przez cały rok. Klucz do sukcesu znajdują w głównym założeniu food trucków, czyli ich mobilności. Podczas niesprzyjających warunków atmosferycznych, po prostu zmieniają miejsce, zapewniając sobie klientów bez względu na porę roku. Firmy, które odniosły największy sukces w branży, proponują współpracę młodym i ambitnym ludziom, chcącym postawić pierwsze kroki w gastronomii. Często oferują współpracę na zasadach franczyzy, co stanowi korzyść dla obydwu stron i pozwala na zdobycie niezbędnego w biznesie gastronomicznym doświadczenia.

Niecodzienna forma spożywania posiłków zdobywa coraz więcej zwolenników. Wszechobecność food trucków na ulicach polskich miast i dedykowane im kilkudniowe imprezy masowe poświęcone kulturze street food, pokazują dużą siłę przebicia biznesowy potencjał. Popyt na jedzenie z food trucków przybiera na sile, a rosnąca ilość wozów z jedzeniem jest tego najlepszym przykładem.