Restauracja stacjonarna vs na kółkach

Szukając miejsca na smaczny posiłek poza domem coraz częściej pada pytanie – restauracja czy food truck? Stale rosnąca popularność mobilnej gastronomii oznacza pojawienie się nowego silnego gracza na rynku. Aby sprawdzić kto wypadnie lepiej w porównaniu, warto przyjrzeć się podstawowym cechom obu miejsc.

Odniesienie sukcesu w dziedzinie kulinariów wymaga spełnienia kilku wymogów dotyczących lokalu. Nie chodzi tu jedynie o przepisy związane z higieną i bezpieczeństwem. Oprócz nich istnieje także drugi kodeks, który nie jest formalnie spisany, a tworzą go klienci. Aby punkt gastronomiczny cieszył się zainteresowaniem wśród odbiorców, trzeba wziąć pod uwagę stawiane przez nich wymagania.

Po pierwsze, niezwykle ważnym aspektem tego typu działalności jest lokalizacja – dobór miejsca musi być podyktowany kilkoma zmiennymi. Atrakcyjność punktu determinuje między innymi bliskość terenów wypoczynkowych czy popularnych sklepów. Aby zmaksymalizować obroty, warto wybrać okolicę odwiedzaną przez określoną wcześniej grupę docelową. Stacjonarne restauracje stoją przed trudnym zadaniem, ponieważ ich identyfikacja często silniej połączona jest z adresem niż nazwą, zatem błąd w doborze lokalizacji może skutkować niewidzialnością na miejskiej mapie. Często można zauważyć ciekawy fenomen. Punkty gastronomiczne dobrze wpisane w przestrzeń mogą cechować się niską jakością serwowanych potraw, a mimo to nie narzekają na braki w obłożeniu. Podkreśla to priorytetową pozycję lokalizacji na liście ważnych kwestii przed założeniem własnego biznesu.

Inaczej do tego problemu podchodzą właściciele food trucków. Dzięki mobilności swoich punktów restauracyjnych mogą dosłownie podążać za klientem. Obsłużenie imprezy na świeżym powietrzu nie stanowi najmniejszego problemu, niezależnie od odległości względem miejsca stałego postoju. Jednym słowem mogą pojawić się wszędzie tam, gdzie dzieje się coś ciekawego.

Kolejną ważną rzeczą w kreowaniu skutecznej działalności gastronomicznej jest stworzenie filozofii, która zapewni zarówno oryginalność lokalu, jak i stworzy wrażenie autentyczności. Należy zadbać o odpowiedni wygląd i to, jaki wizerunek zostanie za jego pomocą osiągnięty. Food trucki wyróżniają się właśnie wspomnianą autentycznością – łatwy, nieformalny kontakt z klientem pozwala na wprowadzenie go do świata ulicznej gastronomii. Brak bariery pomiędzy kuchnią a miejscem jedzenia podkreśla jakość i kunszt kucharzy. W przypadku gastronomii mobilnej odchodzi się także od wrażenia instytucji w kwestii wystroju – właściciele jeżdżących restauracji często stawiają na leżaki czy kilka stolików, których ustawienie w pełni zależy od miejsca, gdzie akurat się zatrzymali. Lokale stacjonarne nie mogą sobie pozwolić na taką spontaniczność – ich wizerunek musi być bardziej przewidywalny, bo zazwyczaj w razie pomyłki nie ma możliwości przeniesienia się w inne miejsce czy stworzenia nowej aranżacji wnętrza.

Najważniejszą kwestią determinującą zainteresowanie klientów w przypadku punktów gastronomicznych jest oczywiście dobre jedzenie. Dobierając kartę warto skupić się na jednym rodzaju kulinarnego świata – zbyt duża różnorodność często oznacza mrożenie produktów i tym samym utratę jakości finalnego dania. Sprawne funkcjonowanie wymaga, by pracownicy dobrze znali zasadę działania jak największej części lokalu. To w jaki sposób odnajdują się w pędzącej machinie wyznacza efektywność obsługi i pozostawione po sobie wrażenie. Tylko w sytuacji pełnej symbiozy pracowników z miejscem pracy możliwe jest otwarcie uszu na potrzeby i sugestie klientów. Spełnienie tych wymogów w przypadku miejsc o stałym adresie bywa niełatwe – często właściciele skupiają się na wielkości i różnorodności tracąc tym samym bezpośredni kontakt z klientami. Tak prowadzone miejsce jest wówczas niechętnie odwiedzane, niezależnie od wystroju.

Food trucki, po tym jak definitywnie obalony został mit niskiej jakości serwowanego w nich jedzenia, zaczęły w pełni wykorzystywać swoje możliwości. Ich specyfika zazwyczaj ogranicza ilość serwowanych potraw, co pozwala na najwyższą świeżość używanych produktów. Dzięki niewielkim rozmiarom i gotowaniu na oczach zamawiającego nie sposób, by pracownicy mogli nie być doskonale oswojeni z zasadami działania miejsca pracy. Bezpośredni kontakt z klientem i często już na starcie dobrze rozbudowania sieć mediów społecznościowych pozwalają na lepsze zrozumienie gości.

Food trucki są bez wątpienia czymś nowym i świeżym na rynku gastronomicznym. Mimo to, ich niecodzienny, rzucający się w oczy wygląd i możliwość przemieszczania, a przede wszystkim luźna i nieformalna relacja z klientem połączona z wzorową jakością jedzenia sprawiają, że restauracje na kółkach sukcesywnie zrzeszają wokół siebie coraz większe grono zwolenników.