Procedura usuwania odpadów z food trucka

Prowadząc lokal gastronomiczny, również mobilny jak food truck, musimy spełniać pewne wymagania, które nakłada na nas polskie prawo. Dotyczy to między innymi usuwania odpadów – dowiedz się, jaka jest procedura.

 Usuwanie odpadów z food trucka

Zanim rozpoczniemy prowadzenie lokalu gastronomicznego koniecznie musimy pamiętać o wymogach, jakie nakładają na nas różne instytucje. Szczególnie ważne jest, aby na uwadze mieć wymogi inspekcji sanitarnej, która decyduje czy w danym miejscu w ogóle możemy naszą działalność prowadzić. Przy “odbiorze” lokalu gastronomicznego, czy też właśnie przyczepy, przez sanepid obowiązkowo musimy przełożyć umowę na wywóz odpadów, zwłaszcza, jeśli planujemy działać głównie w jednym miejscu. Przepisy prawa precyzują też kwestie związane z tym, jakie muszą być pojemniki na śmierci czy też co robić z konkretnymi odpadami – nieprzestrzeganie ich może grozić poważną karą finansową w przyszłości. Oczywiście o właściwe gospodarowanie odpadami warto jest dbać po prostu ze względu na czystość oraz bezpieczeństwo naszych klientów. Przecież nikt z nas nie chce doprowadzić do zatrucia pokarmowego, które może być spowodowany np. użyciem przeterminowanych składników. Do tego dochodzą między innymi kwestie związane z nieprzyjemnymi zapachami, które wydzielają śmieci czy też np. szczurami.

 Kosze na śmieci – co z nimi?

Jak już zostało wspomniane, bardzo ważną rolę odgrywają kosze na śmieci. Zgodnie z wytycznymi sanepidu muszą mieć one odpowiednią konstrukcję. Te, które umieszczone zostały w części kuchennej obowiązkowo powinny być zakryte. Najlepiej jest zaopatrzyć się w modele, które łatwo idzie otworzyć przy użyciu pedału nożnego. Pamiętajmy o ich regularnym czyszczeniu oraz dezynfekcji, dzięki czemu, z czasem nie będą one wydzielać brzydkich zapachów. Co ważne, pod koniec każdej zmiany worki na śmieci, niezależnie od tego, jak bardzo są one wypełnione muszą zostać zmienione. Odpadów pozbywamy się mając na uwadze nasze środowisko naturalne, dlatego chociażby istotną będzie  ich segregacja. Zasadniczo, zgodnie z obowiązującymi regułami, śmieci mogą być, jeśli nie pojawiają się w nich niebezpieczne odpady, wywożone z tymi komunalnymi.

 Odpady, które mogą sprawiać problem

Mówiąc o usuwaniu śmieci z food trucka musimy pamiętać między innymi o odpadach tak zwanej kategorii 3, czyli ubocznych produktach pochodzenia zwierzęcego (zaliczana jest tu   też żywność, która te składniki odzwierzęce posiada). Wymienimy wśród nich  między innymi:

  • przeterminowane jogurty, serki, śmietany, jajka czy mleko
  • pozostałości po daniach, które zostawiają klienci
  • oczyszczone kości.

W ich przypadku konieczne będzie podpisanie umowy z firmą, która zajmuje się utylizacją tego typu odpadów (sanepid może wymagać okazania takiego dokumentu). Koniecznie powinniśmy wspomnieć również, co z olejem – tutaj również konieczne jest zawarcie współpracą firmą, która taki zużyty olej odbiera.

Przestrzeganie procedur związanych z usuwaniem odpadów z naszego food trucka jest bardzo istotne. Pamiętajmy, że jest to kwestia często sprawdzana przez sanepid w czasie kontroli.