Na czym można zaoszczędzić prowadząc foodtruck?

Koszty związane z prowadzeniem foodtrucka, zwłaszcza na początku, mogą przerażać. Dlatego dzisiaj kilka trików, które pozwolą nam zaoszczędzić w trakcie prowadzenia restauracji mobilnej.

Przyczepa: nowa czy używana?

Podstawową kwestią, o której musimy pamiętać, kiedy planujemy otworzyć własnego food trucka jest zakup przyczepy. Wiele osób, z uwagi na oszczędności, decyduje się na zakup używanego modelu. Czy jednak rzeczywiście jest to tańsza opcja? Pozornie tak, jednak koniecznie musimy pamiętać, że jest to inwestycja na lata. Dlatego trzeba przemyśleć wszystkie “za” i “przeciw”. Przede wszystkim pamiętajmy, że nowa przyczepa służyć będzie nam dłużej, a także może zostać ona przygotowana “na gotowe”, natomiast używany model będziemy musieli odnowić, odświeżyć i odpowiednio wyposażyć, co również wiąże się z dużymi kosztami. 

Menu, a oszczędność

Kolejną istotną kwestią, która wpływać będzie na koszty prowadzenia food trucka jest dobrze przemyślane menu. Nie powinniśmy, zwłaszcza na początku, wprowadzać szerokiej karty, warto jest wybrać kilka dań, na przykład charakterystycznych dla jednej kuchni. Pozwoli nam to oczywiście ograniczyć marnowanie jedzenia, a także zminimalizuje koszty związane z zakupami składników. Od tego, co będziemy serwować zależy też w dużej mierze zakup sprzętu kuchennego, w który zaopatrzyć powinniśmy się dopiero, gdy nasze plany będą sprecyzowane.

Co z opakowaniami?

Duże koszty przy prowadzeniu food trucka związane są też z zakupem jednorazowych opakowań, talerzy, sztućców czy kubeczków do napojów. Tutaj konieczne jest zrobienie dobrego researchu w internecie, porównanie cen i sprawdzenie, która firma oferuje najbardziej korzystne ceny w przypadku ilości hurtowych. Stawiajmy oczywiście na wyroby papierowe, które szybko się rozkładają i nie wpływają w negatywny sposób na nasze środowisko naturalne.

O czym pamiętać?

Na zakończenie musimy między innymi podkreślić, że food trucki to biznes mocno sezonowy. Oczywiście nie mówimy, że nie generuje on dochodów zimą czy jesienią, jednak największe zyski pojawiają się wiosną i latem, kiedy odbywają się imprezy plenerowe, zloty, a także wiele osób ma po prostu ochotę zjeść coś na zewnątrz. Pamiętajmy też, że pojawiają się koszty związane z miejscem: nie możemy po prostu stanąć np. na rynku bez uzyskania zgody i uiszczenia opłaty. W rozkręceniu biznesu konieczne będą odpowiednie działania marketingowe: na początku profile w social mediach możemy prowadzić sami, z czasem jednak warto będzie sięgnąć po pomoc profesjonalistów.

Normalnym jest, że otwierając biznes szukamy oszczędności. Pamiętajmy, aby przede wszystkim podejmować racjonalne, przemyślane decyzje.