ramenfoodtruck.png

Modne dania, które warto mieć w swoim menu

Moda w świecie kulinariów jest szczególnie dynamiczna. Z tego powodu można łatwo odnieść wrażenie, że dotrzymanie kroku wciąż nowym trendom jest zadaniem niemożliwym. Z pomocą w tym problemie przychodzi sieć internetowa, a zwłaszcza media społecznościowe. To w nich dostrzegalne stają się preferencje wśród entuzjastów streetfoodu.

Współcześnie oczekiwania klientów wobec oferowanych produktów nie wiążą się wyłącznie z niską ceną czy wysoką jakością. Równie istotny jest aspekt socjologiczny – to, czy dany produkt wpisuje się w styl życia lub jest zgodny z wartościami określonych subkultur. To dlatego tak ogromne znaczenie ma marka i logo. W świecie gastronomii ten czynnik również odgrywa ważną rolę i jest jednym z tych, na podstawie których rozwijają się preferencje i oczekiwania klientów.

superfoodsWarto przyjrzeć się kilku największym tendencjom w gastronomicznej modzie. Jedna z nich jest z pewnością związana z żywym trendem dotyczącym zdrowego trybu życia. Coraz więcej osób świadomie wybiera swoją dietę i poszukuje lekkostrawnych, odżywczych posiłków. Z tego powodu dużą popularnością cieszą się lokale oferujące naturalne soki, smoothie, shake’i czy koktajle. Znacznym atutem jest dostępność dań opartych na tzw. superfoods. Chodzi o szczególnie odżywczą żywność – znajdowaną niekiedy w wymyślnych, a niekiedy w ponownie odkrywanych, tradycyjnych i lokalnych warzywach, owocach, ziołach, orzechach czy ziarnach. Przykładami superfoods mogą być na przykład jagody goji i acai, komosa ryżowa, nasiona chia, woda kokosowa – ale też brukselka, jarmuż, rzepa czy siemię lniane.

falafelDania wegańskie i wegetariańskie to kolejny pomysł, który z pewnością spotka się z dużą sympatią klientów. Oprócz klasycznych potraw tego rodzaju, poszukiwane są bezmięsne wersje potraw fastfoodowych. Mowa na przykład o wegetariańskich, slowfoodowych hot-dogach, burgerach, daniach kuchni azjatyckiej – zwłaszcza indyjskie, chińskiej i tajskiej. Świetnie sprawdzają się też propozycje takie, jak dobrze i nietypowo przygotowane falafel, pita, hummus czy sandwich.

onigiriKolejny trend wiąże się z aspektem nieprzewidywalności i zaskoczenia. Z jednej strony zainteresowanie klientów wzbudzają niecodzienne, egzotyczne dania z dalekich kultur.. Z drugiej – dobrze sprawdzają się też zaskakujące akcenty w klasycznych potrawach. Modne stają się lokale oferujące na przykład tajski pad thai, japoński ramen, onigiri czy wietnamskie pho. Popularne są także dania już od dawna znane w Polsce, jednak w kreatywnym i zaskakującym wydaniu – chodzi na przykład o pizzę z kiszonymi warzywami, wytrawne gofry z dodatkiem warzyw i mięsa, zadziwiające smaki lodów (bazyliowe, ogórkowe, serowe, z dodatkiem pieprzu…) czy nietypowe wersje domowych przetworów – konfitur, kompotów, syropów lub przecierów.

Dobrym pomysłem jest również uwzględnienie w menu dobrej jakości napojów – naturalnych, najlepiej przygotowywanych na miejscu soków, ale też kawy czy herbaty. Coraz częściej zamiast 'zwykłej czarnej’ klienci zamawiają przedłużone espresso czy ristretto, lubią też wiedzieć jaki rodzaj ziaren jest w stanie zaoferować lokal.

Świetnym rozwiązaniem, które nie tylko pozwala dostosowywać menu do potrzeb klientów, ale też rewelacyjnie wpływa na wizerunek marki, jest regularne wprowadzanie nowych dań w oparciu o propozycje samych zainteresowanych – na przykład poprzez profil w serwisie społecznościowym. To coraz częściej stosowana i wielokrotnie sprawdzona metoda, dzięki której możliwe staje się nawiązanie szczególnej relacji między gośćmi a obsługą lokalu.

vasiliModne dania, które warto mieć w swoim menu