Kupony rabatowe formą promocji food trucka

Aby zaistnieć w branży gastronomicznej, konieczne jest pozyskanie klienta. Istnieje na to kilka sposobów, a jednym z nich jest zaproponowanie targetowi pewnej korzyści, najlepiej finansowej. Dlatego właśnie właściciele food trucków nie powinni obawiać się takich narzędzi jak kupony rabatowe – ich rozważne wykorzystanie pozwoli nie tylko pozyskać klientów, ale także zmienić ich w stałych bywalców przyczepy.

Czym są kupony rabatowe i jakie płyną z nich korzyści?

Mówiąc najprościej, kupony rabatowe to zniżki na zamówienia, które mogą funkcjonować w formie elektronicznej lub papierowej. Jest to jedna z najlepszych form zwiększenia przychodu – “haczyk” na nowych klientów oraz sposób na utrzymanie dotychczasowych. Właściciel wydający takie kupony musi określić wysokość zniżki oraz czas trwania promocji. Oznacza to, że może on dowolnie manipulować produktami objętymi promocją – jeśli food truck odnotowuje zaniżoną sprzedaż konkretnego dania, kupony zachęcą klientów do jego zakupu.

Jak podarować klientowi kupon?

Aby rabat spełniał swoją funkcję, klient musi najpierw uzyskać do niego “dostęp”. Jeśli kupony mają formę papierową, warto rozdać je na ulicy – najlepiej w centrum miasta, gdzie zawsze znajduje się wiele ludzi, a także w pobliżu dużych firm i uczelni. Warto również dodawać je do zamówień, dzięki czemu klient, któremu jedzenie zasmakowało, chętniej skorzysta z usług food trucka po raz drugi. Jeśli kupon ma formę elektroniczną, najlepiej umieścić go na stronie internetowej lub profilu na Facebooku, czyli miejscach, do których ma dostęp największa liczba osób. W przypadku uzyskania zgody na przetwarzanie danych w celach marketingowych, rabaty można wysyłać także w wiadomościach e-mail lub SMS – właściciel zyskuje wówczas pewność, że klient zauważy informację o promocji, ponieważ natychmiast otrzyma stosowne powiadomienie.

Kupon rabatowy jako nagroda konkursowa

W późniejszej fazie działalności, kupony rabatowe można wykorzystać jako nagrodę we wszelkiego rodzaju konkursach. Nie muszą być one organizowane przez samego właściciela. Warto podjąć współpracę z lokalami z innych branż (np. kluby koncertowe) czy blogerami gastronomicznymi – często mają oni większe zasięgi niż fanpage food trucka, dlatego konkurs może dotrzeć do większego grona zainteresowanych.

Analiza finansowa i określenie wysokości rabatu

Przygotowanie akcji rabatowej musi być poprzedzone odpowiednią analizą – należy określić liczbę generowanych kuponów, docelową grupę klientów, czas trwania promocji i przede wszystkim wysokość zniżki. Należy pamiętać, że zbyt duża liczba kuponów o wysokiej wartości może prowadzić do znaczącego obniżenia zysków food trucka. Warto podzielić rabaty na pule – rozpocząć od małej ilości z dużą zniżką (lub odwrotnie) i obserwować zainteresowanie promocją. Podczas przygotowywania następnej puli, można dowolnie manipulować ilością i wysokością zniżki, by otrzymać optymalny efekt.

Zagrożenia i minusy

Przede wszystkim nie należy organizować akcji rabatowych zbyt często. Klienci z łatwością się do nich przyzwyczajają, dlatego będą kupować tylko wtedy, kiedy będą mieli zniżki. W takich sytuacjach należy zastanowić się nad małą rewolucją w menu lub innymi formami pozyskiwania konsumentów. Innym rodzajem zagrożenia jest to dotyczące niezwykle popularnego rodzaju klienta zwanego “łowcą okazji”, który jada tylko w lokalach, które oferują promocje – taka osoba nie będzie więc stałym bywalcem food trucka, ponieważ po wykorzystaniu kuponu skusi ją inna przyczepa czy restauracja.

Rosnące zainteresowanie food truckami wymaga kompleksowej strategii marketingowej, a często okazuje się, że najlepsze efekty przynoszą metody tradycyjne. Odpowiednio przygotowane kupony na pewno zwrócą uwagę na danego food trucka i mogą sprawić, że będzie on odwiedzany dużo chętniej niż konkurencyjne obiekty.