Kuchnia Fusion – sposób na oryginalne menu

Czasem najlepiej smakuje to, do czego przez przypadek dosypie się nieco więcej curry lub dla eksperymentu doda suszonych pomidorów. Jednym słowem, kulinarne wariacje mogą okazać się bardzo udane – właśnie do tego nawiązuje kuchnia fusion, oryginalne rozwiązanie zyskujące coraz większą liczbę zwolenników. Jeśli chcesz wyróżnić się spośród konkurencji, powinieneś zainteresować się tym tematem.

Narodziny eksperymentu

Trudno jednoznacznie określić, gdzie kuchnia fusion ma swoje początki – niektóre źródła mówią o Indiach jako miejscu, gdzie spotykają się dwie kultury, europejska i azjatycka, inne o Ameryce, stanowiącej od wielu lat obszar mieszania różnych tradycji, także tych kulinarnych. Jedno jest pewne, kuchnia eksperymentalna pojawiała się wszędzie tam, gdzie ścierały się różne preferencje kulinarne mieszkańców lub występował deficyt pewnych produktów. Zatem kuchnia fusion wcale nie jest wymysłem wielkich mistrzów gotowania, lecz zwykłych ludzi, którzy metodą prób i błędów przygotowywali codzienne posiłki. No dobrze, ale jaki ma to związek ze współczesnymi restauracjami, które przecież nie muszą się martwić o brak żółtego sera czy mielonego pieprzu? Otóż nierzadko okazywało się, że tworzone naprędce potrawy dawały zupełnie nową, nieznaną dotychczas jakość. Ludzie pokochali eksperymenty i nic dziwnego, że gdy chcą zjeść coś w lokalu, coraz częściej kręcą nosem na klasycznego schabowego z puree czy margheritę.

Smak i zapach egzotyki w food truckach

Dlatego właśnie, jeśli zatem ktoś prowadzi swoją restaurację lub food truck, powinien zainteresować się kuchnią eksperymentalną. Szczególnie ważne jest to w tym drugim przypadku, gdyż “jadłowozy” same w sobie są pewną nowością, więc osoby, które się do nich udają, często chcą spróbować czegoś innowacyjnego. Czasem wystarczy drobny zabieg, aby zaskoczyć swoich klientów i sprawić, że będą polecać nasz food truck jako wyjątkowe miejsce, kuszące fuzją smaków, w którym spotykają się różne kultury. Kuchnia fusion może być tylko tą eksperymentalną częścią menu, ale także tworzyć je w całości. To rozwiązanie nie jest jeszcze aż tak bardzo popularne w Polsce, warto zatem wykorzystać taką okazję do wypromowania swojego biznesu.

Przed wprowadzeniem tego typu innowacji dobrze jest zrobić w swojej miejscowości sondaż, aby sprawdzić, jakie smaki preferują potencjalni klienci. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że zainteresowanych będzie wielu – w końcu ludzi pociąga to, co nieznane. W ten sposób biznes zyska dodatkową reklamę, a właściciel będzie wiedział, w którą stronę podążać z kulinarnymi eksperymentami. Można pomyśleć także nad ofertą specjalną, na przykład Dzień Litwy i Dzień Grecji, w którym spotkałyby się połączenia tych dwóch, skrajnie różnych od siebie kuchni, tworząc zupełnie nowe smaki kulinarne.

Kuchnia fusion w praktyce

Innowacją jest na przykład to, że do klasycznej zupy pomidorowej można dodać mleko kokosowe zamiast śmietany i przyprawić ją odrobiną papryczki chilli. Klasyczny gulasz z wołowiny zyska zupełnie nowego smaku i charakteru, gdy dołoży się do niego… rabarbar! Można zaskoczyć swoich gości i do tradycyjnej piersi z kurczaka dołożyć ser brie oraz brzoskwinie. Dobrą opcją jest także dowolne łączenie posiadanych składników w celu otrzymania zupełnie nowej jakości.

Ludzie mają w sobie chęć nieustannego poszukiwania, także jeśli chodzi o gusta kulinarne. Jeśli ktoś lubi degustację, nie musi niczego przygotowywać samemu – wystarczy, że jako właściciele food trucka zaproponujemy swoim klientom prawdziwe kulinarne eksperymenty.