Jak pozyskać środki na rozwój gastronomii?

Chcesz rozpocząć własną działalność, jednak wiąże się to z pewnymi kosztami, a nie do końca wiesz, jak pozyskać pieniądze na rozwój swojego food trucka. Kredyt to nie jedyna droga – poznaj inne opcje! Poniżej wskażemy Ci kilka możliwości, które pomogą Ci w wyborze i podjęciu decyzji.

Pozyskanie środków dla food trucka

Jedną z możliwości mogą być środki unijne na otwarcie gastronomii. W tym przypadku konieczny będzie biznesplan i dokładne określenie tego, czym firma ma się zajmować. Dodatkowo powinieneś zorientować się, jakie projekty są aktualnie realizowane w danym województwie, by móc skorzystać z takiej opcji. Najbardziej znanym sposobem na pozyskanie środków jest kredyt. Jednak małe budki, jakimi są food trucki, wymagają mniejszych opłat – dlatego jeśli nie masz zdolności kredytowej lub nie potrzebujesz sumy rzędu 200 tysięcy na rozwój firmy, lepiej zdecydować się na pożyczkę niż na kredyt. Dzięki niej uzyskasz mniejszą kwotę, która pozwoli Ci np. na wyposażenie food trucka. Ciekawym rozwiązaniem są dotacje – jeśli będziesz się o nią ubiegał w Urzędzie Pracy, musisz posiadać status bezrobotnego. Takie dofinansowanie jest bezzwrotne i wynosi około 25 tysięcy złotych. Alternatywą może być dotacja z Unii Europejskiej w formie pożyczki – wynosi max. 40 tysięcy złotych, które należy zwrócić, jednak trzeba liczyć się z długim czasem oczekiwania na przyznanie środków. Kolejną możliwością na rozkręcenie biznesu są rządowe programy pożyczkowe kierowane do absolwentów szkół średnich oraz wyższych maksymalnie do 2 lat po odebraniu dyplomu. Wysokość kwoty wynosi max. 90 tysięcy, a jej spłata to 7 lat. Ostatnią możliwością są własne oszczędności – dzięki zebranym przez kilka lat pieniądzom możesz spokojnie otworzyć własny punkt gastronomiczny, a w razie potrzeby posiłkować się wspomnianymi wyżej sposobami.

Restauracja mobilna – kredyt czy dotacja?

Każda z tych możliwości ma swoje plusy i minusy. Warto zacząć od tego, że na uzyskanie dotacji trzeba długo czekać i spełniać konkretne wytyczne – tak samo sprawa wygląda z wydawaniem otrzymanych pieniędzy. Można je wykorzystać tylko w celach ujętych w konkretnym regulaminie. Jej niepodważalnym plusem jest to, że nie trzeba jej zwracać w przypadku dotacji z Urzędu Pracy – natomiast kredyt zawsze wiąże się z tym obowiązkiem. W obu możliwościach uzyskania funduszy jest dużo papierkowej roboty, jednak kredyt uzyskasz od ręki – Twój wybór może być uzależniony od czasu, jakim dysponujesz. Warto też zastanowić się nad tym, czy np. za jakiś czas biznes się „nie znudzi”. Wiele z nich upada w ciągu pierwszego roku, a ważnym wyznacznikiem jest to, że dotacja z Urzędu Pracy jest bezzwrotna tylko w przypadku, jeśli firma utrzyma się 12 miesięcy na rynku.

Jest wiele możliwości na pozyskanie funduszy na rozwinięcie Twojej gastronomii – to, którą wybierzesz, zależy od Ciebie. Warto przemyśleć całość kilkukrotnie i wypisać na kartce „za” i „przeciw” każdej opcji, co pozwoli na właściwą decyzję.