Ile kosztuje założenie food trucka?

Food truck jest odpowiednią alternatywą dla każdego, kto marzy o stworzeniu własnego biznesu w branży gastronomicznej, ale jednocześnie nie dysponuje wystarczającą sumą pieniędzy na ten cel. Cała procedura jego założenia jest nie tylko zdecydowanie prostsza niż w przypadku tworzenia własnej restauracji, baru czy kawiarni, ale przede wszystkim wymaga zainwestowania zdecydowanie mniejszej sumy pieniędzy. Dodatkową korzyścią jest bardzo duża szansa na powodzenie biznesu, ponieważ rynek food trucków jest daleki od nasycenia. 

Koszty otwarcia własnej, stacjonarnej restauracji, w zależności od jej wielkości, miasta i lokalizacji, wynoszą od 300 do 500 tysięcy złotych. Inwestycja w food trucka, ze względu na jego specyfikę, wymaga o wiele mniejszych nakładów finansowych, bo jedynie około 100 tysięcy złotych. Na koszty te składa się przede wszystkim kupno przyczepy i odpowiednie jej przystosowanie do obowiązujących wymogów, zabudowa gastronomiczna, a także naczynia i akcesoria kuchenne. Na taki rodzaj biznesu decydują się głównie osoby, które miały już jakiekolwiek doświadczenie w branży gastronomicznej, często na stanowisku kelnera, barmana czy kucharza. Najczęściej jest to ich pierwszy, własny biznes, który wybierają przede wszystkim ze względu na stosunkowo niewielkie koszty założenia i jego funkcjonowania.

Najważniejszym i niezbędnym elementem do stworzenia food trucka jest kupno odpowiedniej przyczepy, której koszt wynosi około 70 tysięcy złotych. Jest to zdecydowanie największy wydatek, biorąc pod uwagę wszystkie pozostałe poniesione nakłady finansowe. Istotnym jest również podjęcie decyzji, czy chcemy działać w sieci franczyzowej czy promować własną markę. Zdecydowanie częściej wybierane jest to drugie rozwiązanie. Dzięki jego zastosowaniu decydujemy się na dużą niezależność, bowiem nie tylko sami rozwijamy nasz autorski pomysł na food trucka, ale także samodzielnie tworzymy własne menu.

Niezwykle ważną kwestią jest również dobór dobrej lokalizacji przyczepy, która może zapewnić nam powodzenie naszego biznesu gastronomicznego. Codzienne funkcjonowanie food trucków często opiera się na porozumieniu z właścicielami prywatnych terenów w centrum miasta, niedaleko biurowców, którzy decydują się na ich kilkugodzinny postój w cenie kilkudziesięciu złotych. Najwyższe koszty postoju, wynoszące od 300 złotych do nawet 3 tysięcy złotych są pobierane w przypadku imprez masowych. Warto jednak zaznaczyć, że takie wydarzenia są najbardziej dochodowe dla właścicieli food trucków, ponieważ pozwalają zarobić od kilku do nawet kilkunastu tysięcy złotych.

Istnieje wiele finansowych korzyści związanych z założeniem food trucka. Przede wszystkim ze względu na mobilność tego biznesu nie ponosimy żadnych opłat związanych z nieruchomością, co jest oczywistą przewagą nad innymi działalnościami z branży gastronomicznej. Samo stworzenie tego rodzaju biznesu, a następnie jego dalsze funkcjonowanie nie wymaga ogromnych nakładów finansowych, dzięki czemu w razie niepowodzenia dość łatwo można zrezygnować z danego pomysłu. Ponadto, ewentualną złą lokalizację food trucka można bardzo łatwo naprawić, przejeżdżając na inny parking i płacąc za niego jedynie kilkadziesiąt złotych dziennie.