Franczyza? Czemu nie!

Food trucki to wciąż młoda i dynamicznie rozwijająca się gałąź branży gastronomicznej. Tak otwarta i elastyczna przestrzeń jest atrakcyjna dla wielu przedsiębiorców, przez co już na pierwszy rzut oka dostrzegalna staje się jej duża konkurencyjność i wciąż powstające nowe formy działalności. System franczyzowy cieszy się dużą popularnością. Czy sprawdzi się w przypadku food trucków?

Franchising to model biznesowy, w którym nawiązuje się umowę między franczyzodawcą i franczyzobiorcą. Obie strony mogą osiągnąć dzięki niej wymierne korzyści. System franczyzowy szczególnie sprawdza się na rynku usługowym i handlowym – w tym przede wszystkim na rynku gastronomicznym. Najbardziej rozpoznawalne marki, takie jak McDonald’s, Subway czy Starbucks korzystają właśnie z franchisingu.

Okazuje się, że franczyza doskonale sprawdza się w przypadku food trucków. Możliwe jest na przykład nawiązanie umowy franczyzowej w ten sposób, że to franczyzobiorca dostarcza własny samochód oraz pokrywa koszty jego modyfikacji w mobilny punkt gastronomiczny. Jednak niektórzy franczyzodawcy umożliwiają inny sposób podjęcia współpracy – leasing samochodów. W Polsce sieci, które działają w systemie franczyzowym to m.in. Meat & Fit, Bobby Burger, Rybkodajnia, Bike Cafe, Lodolandia czy Pizza Bus. Co zatem przemawia za wyborem tej drogi prowadzenia biznesu?

Na temat należy spojrzeć zarówno z perspektywy franczyzodawcy, jak i franczyzobiorcy. Przedsiębiorca, który decyduje się podjąć współpracę z większą siecią zyskuje szereg udogodnień. Rozpoczęcie biznesu w tej formie wiąże się z mniejszymi wymaganiami finansowymi oraz ryzykiem porażki. Franczyzodawca zapewnia zazwyczaj dostęp do potrzebnego sprzętu, technologii, procedur działania, firmowego know-how oraz szkoleń, systemu logistycznego i materiałów promocyjnych. Kwestia promocji jest szczególnie istotna, ponieważ oprócz opracowanych kampanii reklamowych i materiałów, franczyzobiorca otrzymuje prawo do korzystania z ustabilizowanego i przyjętego już wizerunku marki. To ważne, ponieważ zaistnienie w świecie konsumentów wydaje się być jednym z najważniejszych i wymagających kroków podczas prowadzenia przedsiębiorstwa. W przypadku food trucka skorzystanie z modelu franczyzy wiąże się też z ogromnym ułatwieniem w postaci opracowanego, gotowego menu oraz sieci dostawców produktów, używanych w przygotowywaniu potraw.

Wyraźnie zauważalne są również korzyści, jakie otrzymuje franczyzodawca. W makroskali, przyjęcie systemu franczyzowego prowadzi do zdominowania rynku. Im częściej marka pojawia się na ulicy i dociera do świadomości odbiorcy, tym silniejszy stają się jej wizerunek i pozycja. Małym, indywidualnym przedsiębiorcom trudno konkurować z dużymi sieciami – to zresztą kwestia, która od lat budzi duże kontrowersje wśród obserwatorów i ekspertów rynkowych. Twierdzi się, że system franczyzowy prowadzi do znacznie szybszego rozwoju firmy, zapewnia lepszą strukturę logistyczną, pozwala lepiej koordynować działania filii pod wspólnym szyldem oraz powoduje obniżenie kosztów związanych z promocją.

Decyzję o podjęciu współpracy w systemie franczyzowym warto podejmować przy uwzględnieniu indywidualnych potrzeb i warunków. Większe poczucie ryzyka i konkurencyjności, ale też swobody poza systemem franczyzowym mogą być motywujące – zwłaszcza dla już doświadczonych przedsiębiorców. Jeśli food truck ma być pierwszym biznesem, franczyza może okazać się ciekawą propozycją i dużym ułatwieniem w wykonaniu początkowych kroków na rynku.