Food trucki – poznaj ich historię

Mobilne restauracje na stałe wpisały się w krajobraz miast i miasteczek najróżniejszych zakątków świata. Wielu z nas nie wyobraża sobie dzisiaj życia bez przepysznych przekąsek w postaci hot dogów, egzotycznego jedzenia czy popularnych dań dla wegetarian, serwowanych prosto z przyczepy gastronomicznej. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę z tego, w jaki sposób zrodził się ten niezwykle popularny trend.  Poznajcie historię food trucków!

Historia food trucków

Początki mobilnych restauracji sięgają XIX w. i związane są z zakończoną w Ameryce wojną secesyjną. Zniszczenia i brak przejezdnych tras kolejowych na zachodzie kraju sprawiły, że mieszkańcy mieli znaczne problemy z transportem żywności, w tym powszechnego składnika ówczesnej diety, czyli wołowiny. Na ciekawy pomysł rozwiązania problemu powolnego przewozu bydła wpadł wtedy znajdujący się w Teksasie Charles Goodnight. Dzięki wykorzystaniu starego, wojskowego furgonu stworzył on bowiem prototyp współczesnego food trucka znanego pod nazwą „chuckwagon”. Wóz wyposażony w sprzęty kuchenne przewoził produkty spożywcze umożliwiając tym samym zjedzenie ciepłego posiłku kowbojom przemierzającym bardzo długie odległości. Kolejne rozdziały amerykańskiej historii food trucków tworzyli także Walter Scott, który sprzedawał w swoim wozie kanapki i kawę dziennikarzom w mieście Providence. Z czasem mobilne restauracje na ulicach Stanów Zjednoczonych stawały się coraz bardziej popularne, szczególnie w połowie XX w., gdy rozrastały się przedmieścia wielkich metropolii, a następnie w dobie panującego od 2008 roku kryzysu gospodarczego. Modne food trucki stopniowo opanowały również Tajlandię (określaną mianem największej ulicznej kuchni świata), Wielką Brytanię, Niemcy i Belgię.

Mobilne restauracje w Polsce

Boom na food trucki nieco później, lecz z równie ogromną siłą co w innych państwach europejskich, rozpoczął się również i w naszym kraju. Początki mobilnej gastronomii w polskim wydaniu kojarzą się głównie z latami 90. XX w. i wzrostem popularności prostych, szybkich dań, takich jak zapiekanki (zwłaszcza te zawierające pieczarki) czy kurczaki z rożna. Po 2000 roku asortyment restauracji na kółkach zwiększył się i zaczął obejmować także burgery, tortille, jedzenie meksykańskie czy mini pizze. Dziesięć lat później rynek food trucków w Polsce rozkwitł w pełni, a właściciele przyczep serwują odtąd swoim klientom oryginalne potrawy z kuchni azjatyckiej, wegańskiej, słodkie przysmaki, a ponadto kuchnię narodową i lokalną.

Food trucki dzisiaj

Współcześnie mobilne restauracje można spotkać w praktycznie każdym zakątku świata. Tylko po Stanach Zjednoczonych porusza się obecnie około 3 milionów food trucków, zróżnicowanych pod względem oferowanego menu i wykorzystywanych produktów. Ogromną i niesłabnącą popularnością cieszą się między innymi burgery, różnego typu lody oraz frytki. Aby zachęcić klientów do korzystania z food trucków, nie wystarczy jedynie dbać o świeżość dań i zapewniać atrakcyjne ceny. W dobie olbrzymiej konkurencji konieczne jest również wzbudzenie zainteresowania poprzez wprowadzanie do oferty oryginalnych smaków, przypraw i dodatków wysokiej jakości, a przede wszystkim zdrowej i ekologicznej żywności.

Historia food trucków jest stosunkowo długa i wiąże się z praktycznym podejściem do serwowania pożywnych, prostych dań. Ojczyzną mobilnych restauracji są bez wątpienia Stany Zjednoczone, w których do dzisiaj kultura ulicznego jedzenia stanowi znak rozpoznawczy największych miast. Na całym świecie, w tym także w Polsce, przyczepy z pysznymi przysmakami zyskały wielu zwolenników i nic nie wskazuje na to, by w przyszłości miało się to zmienić.