Food truck – z czym musisz się liczyć?

Prowadzenie food trucka jest biznesem dającym dużo wolności. Jednak przy decyzji o rozpoczęciu działalności znaczącą rolę odgrywają również kwestie finansowe. Z czym musimy się liczyć planując otwarcie mobilnej restauracji? Dzisiaj zastanowimy się nad tym i spróbujemy oszacować wysokość kosztów.

Koszty związane z prowadzeniem food trucka

Próbując odpowiedzieć sobie na pytanie, czy prowadzenie food trucka jest opłacalnym biznesem najpierw należy wziąć pod uwagę wszystkie koszty, jakie musimy pokryć na starcie.  O czym musimy w tym wypadku pamiętać i z czym się liczyć? Konieczny jest między innymi:

  • zakup przyczepy (możemy tutaj zainwestować w starszy pojazd, który następnie przystosujemy pod przyczepę gastronomiczną lub też postawić na specjalnie przygotowany food truck, gdzie wszystko jest już niemal gotowe do użytku),
  • zakup potrzebnego sprzętu (w zależności od tego, co będziemy podawać w przyczepie, koszty mogą się różnić),
  • zakup środków czystości i specyfików do dezynfekcji,
  • wyposażenie pojazdu w kosze na śmieci,
  • pokrycie wszelkich kosztów sądowych i urzędowych,
  • zakup pierwszych produktów, z których przyrządzane będą posiłki,
  • ewentualne szkolenia,
  • wyrobienie książeczki sanepidowskiej,
  • wybór talerzyków, sztućców, kubeczków itd.
  • ewentualne krzesła, stoliki i leżaki do postawienia przed przyczepą,
  • opłacenie miejsca postojowego,
  • opłacanie pracowników (oczywiście nie jest konieczne od razu zatrudnienie kogoś, jednak praca samemu może okazać się trudna).

Oczywiście pewne koszty z tych powyżej wymienionych będą się powtarzać cyklicznie, pod uwagę musimy wziąć również podatki. Na początku mogą pojawić się sytuacje, że ciężko będzie nam oszacować potrzebną ilość jedzenia, przez co kupimy czegoś za dużo lub za mało, jednak z czasem będziemy wiedzieli, na co jest największe zapotrzebowanie. 

Czy warto zainwestować w food truck?

Warto jest odpowiedzieć sobie od czego zależą przychody naszego food trucka. Ważne jest chociażby to, czy planujemy prowadzić stałą działalność, mieć jedno miejsce postojowe i z niego ewentualnie czasem “ruszać się” na eventy czy też planujemy przede wszystkim jeździć po kraju, a może nawet i całym świecie. Bardzo ważne jest to, czy chcemy pracować przede wszystkim sami czy jednak zdecydujemy się na zatrudnienie pracowników. A jakie są tutaj zagrożenia? Między innymi fakt, że food truck to przede wszystkim sezonowy biznes: na jedzenie na zewnątrz decydujemy się przede wszystkim w sezonie wiosenno-letnim i wczesną jesienią. Drugą kwestia jest to, że food trucki ostatnio stają się coraz bardziej popularne, w związku z czym konkurencja rośnie.

Udział w zlotach

Decydując się na prowadzenie food trucka bardzo ważne jest, aby uczestniczyć we wszelkiego rodzaju zlotach, imprezach masowych czy wszelkich eventach. To tam można osiągnąć naprawdę duże zyski, ponieważ takie wydarzenia są bardzo chętnie odwiedzane przez klientów. Jednak nie tylko generuje to większą ilość pieniędzy, lecz również przynosi pewną rozpoznawalność. Warto jest śledzić na bieżąco to, co dzieje się w okolicy i zgłaszać chęć udziału!

Otwierając Food truck trzeba liczyć się z wieloma wydatkami, ale mimo to może być on opłacalnym biznesem! Trzeba jednak mieć dobrze opracowany plan i pomysł na siebie i swój mobilny interes!