Food truck społecznie odpowiedzialny

Czy zastanawiałeś się kiedyś nad tym, żę Twój food truck może mieć wpływ na to, co się dzieje w społeczeństwie? Czy chcesz nie tylko sprzedawać pyszne jedzenie, ale także dawać przykład innym? Poniżej prezentujemy kilka sposobów, jak to zrobić i pokazujemy płynące z tego korzyści.

Biznes CSR – co to jest?

CSR, czyli z angielskiego Corporate Social Responsibility to termin oznaczający odpowiedzialność przedsiębiorstw za ich wpływ na społeczeństwo. Jest to po prostu takie prowadzenie biznesu, które wywołuje zadowolenie interesariuszy, a przy tym działa zgodnie z prawem i przyczynia się do dobrobytu społeczeństwa. Jak to może wyglądać w praktyce w przypadku food trucka?

Dobro pracowników

Dobry pracodawca to taki, który przede wszystkim szanuje swoich pracowników. To znaczy – po pierwsze proponuje im uczciwą umowę i stosowne wynagrodzenie. Poza tym nie pozwala na to, aby pracowali ponad swoje siły, czy w wymiarze godzin większym niż dopuszczalny. Rozumie, że mają także swoje prywatne życie i nie oczekuje, aby poświęcali je dla dobra firmy. Ponadto docenia zaangażowanie, pozwala na rozwój i dba o pozytywne relacje pomiędzy kadrą. Warto jednak pamiętać także o działaniach zewnętrznych – społecznie odpowiedzialny przedsiębiorca to taki, który daje szansę na pracę osobom, którym trudno jest znaleźć zatrudnienie – pracownikom młodocianym, emerytom, niepełnosprawnym czy ludziom, którzy wyszli z więzienia. Mogą oni roznosić ulotki, sprzątać food trucka lub – jeżeli posiadają odpowiednie umiejętności – nawet pracować jako kucharze. W ten sposób możesz dać komuś możliwość poprawienia jakości swojego życia dzięki uczciwej pracy.

Wspieranie lokalnego rynku

Jako właściciel food trucka, stale korzystasz z ofert różnych dostawców. Jak wiadomo, mniejsze firmy nie mają szans z wielkimi dyskontami. Może jednak warto im zaufać? Lokalni rolnicy czy hodowcy roślin z pewnością chętnie będą dostarczać Tobie zdrowe produkty, z których będziesz mógł przygotować pyszne potrawy dla klientów swojego szamowozu. Niezwykle istotne jest także odpowiednie wynagradzanie dostawców, zgodnie z przyjętą stawką i przede wszystkim w terminie – tylko dzięki takim działaniom będą oni mogli dobrze funkcjonować. Oprócz tego w swoim food trucku możesz promować lokalne produkty czy typowe dla danego regionu dania.

Działanie charytatywne

Jest na świecie wiele osób, które potrzebują pomocy – zbierają pieniądze na leczenie, rehabilitację albo odbudowę dobytku życia po przegranej walce z żywiołem. Chciałbyś w jakiś sposób pomóc takim osobom, bo przecież nieszczęście może spotkać każdego z nas? Możesz założyć, że dochód ze sprzedaży konkretnego dania lub określony procent z miesięcznego obrotu przekażesz na cele charytatywne – możesz poinformować o tym klientów swojego food trucka – być może dzięki ich dobremu sercu i zaangażowaniu uda się Tobie przekazać więcej.

Co z tego wyniknie?

Ktoś może zapytać: po co to wszystko? Przede wszystkim takie działania sprawią, że będziesz dobrze czuł się jako obywatel i przedsiębiorca. Taka postawa doskonale wpłynie na postrzeganie Twojego food trucka wśród klientów – będą wiedzieli, że nie zależy Tobie wyłącznie na pieniądzach, lecz także na poczuciu społecznej odpowiedzialności. Kto wie, może staniesz się dla nich wzorem do naśladowania? Z pewnością jednak będą przychylniej patrzeć na Twój biznes, co na pewno przełoży się na większą sprzedaż.

Działanie zgodnie z zasadami CSR z pewnością wymaga nakładu cierpliwości, czasu, a nawet pieniędzy, jednak korzyści płynące z takiego postępowania są na tyle duże, że warto zainteresować się tym pomysłem.