Food truck i restauracja stacjonarna – czego mogą się od siebie nauczyć?

Restauracje stacjonarne istnieją już od lat, ciesząc się niesłabnącą popularnością wśród miłośników jedzenia „poza domem”. Food trucki z kolei, mimo że pojawiły się w gastronomicznym biznesie stosunkowo niedawno, nie pozostają w tyle szturmem zdobywając coraz to większe uznanie wśród klientów. Warto w tym momencie zastanowić się, czy te dwa rodzaje biznesów, działające w jednej branży, mogą się czegoś od siebie nauczyć? 

Otwartość na nowości

Food trucki słyną z oryginalności i serwowania swoim klientom coraz bardziej wymyślnych dań. Ich właściciele chętniej podpatrują nowości u sąsiadów z zagranicy, na bieżąco śledzą też trendy w internecie, albo wyszukują przepisów na regionalne potrawy w starych książkach kucharskich, aby pozytywnie zaskoczyć klienta smacznymi potrawami z zapomnianej kuchni tradycyjnej. Problemem wielu restauracji jest z kolei serwowanie gościom ciągle tych samych dań z wyświechtanego od lat menu. Właściciele powinni otworzyć drzwi do swojego lokalu i pozwolić sobie na powiew świeżości – w końcu nie każdy jest entuzjastą zupełnie tradycyjnych dań.

Krystaliczna czystość i dobre wykorzystanie przestrzeni

Według badań przeprowadzonych przez The Institute for Justice, food trucki znacznie lepiej spełniają normy sanitarne niż restauracje stacjonarne. Z czego to wynika? Z pewnością nie bez znaczenia jest fakt, że takie jadłodajnie na kółkach znacznie częściej są odwiedzane przez różnego rodzaju kontrolerów – muszą być zatem zawsze przygotowane. Istotna jest także mała powierzchnia „lokalu” – wszystko musi być ułożone, tam po prostu nie ma miejsca na brudne naczynia czy przeterminowane produkty. Tej samodyscypliny z pewnością mogłoby się od food trucków nauczyć wielu właścicieli restauracji.

W kontakcie z klientami

Z uwagi na fakt, iż food trucki zyskały największą popularność w dobie mediów społecznościowych, oczywistością dla ich właścicieli było to, że trzeba zadbać o swój wizerunek w internecie, a także troszczyć się o prawidłową komunikację z klientami online. Niestety restauracje, zwłaszcza te, które istnieją od dawna, często nie odczuwają potrzeby wejścia do internetowego świata, gdyż uważają, że ich klienci są tylko w świecie realnym. Jednak czy na długo?

Przyjemne otoczenie

Przejdźmy teraz do aspektów, w których to restauracje stacjonarne wiodą prym. Przede wszystkim jest to otoczenie – dbałość o wystrój, elegancka zastawa, zawsze czyste obrusy, klimatyczny nastrój… Food trucki zwykle dysponują mniejszą ilością miejsca, jednak warto zauważyć, że szczególnie te, które posiadają własne ogródki, powinny zadbać o to, aby klient mógł zjeść w dogodnych warunkach. I faktycznie coraz więcej osób o tym myśli – przecież tak niewiele potrzeba: wystarczą talerzyki i sztućce wyższej jakości, na przykład papierowe bądź drewniane zamiast tandetnego cienkiego plastiku. Można także ustawić kwiaty czy świece na ogrodowych stolikach, a od razu klienci będą chętniej wracać i korzystać z usług danego food trucka.

Obsługa klienta na najwyższym poziomie

Obsługa w restauracjach musi być zawsze na wysokim poziomie – gdy przekroczysz próg lokalu, zwykle wita Cię kelner bądź kelnerka w eleganckim i czystym stroju, podaje menu, z cierpliwością doradza i z uśmiechem podaje danie. W food truckach zwykle pracuje jedna lub dwie osoby, dlatego tempo pracy jest szybsze i trudniej znaleźć czas dla każdego klienta z osobna. Warto jednak, aby pracownicy mobilnych restauracji dbali o uśmiech i poświęcali każdemu klientowi jak najwięcej uwagi – w końcu zadowolony gość, który doświadczył obsługi na najwyższym poziomie, z pewnością chętniej wróci, aby znów zjeść w food trucku.

Zarówno restauracje, jak i food trucki mogą się sporo od siebie nauczyć. Bardzo ważne jest, aby nie bać się przyswajania wiedzy, umieć być krytycznym wobec siebie i swojego biznesu oraz odważnie wdrażać nowe rozwiązania.