Food truck – dostawa towarów czy świadczenie usług?

Food trucki wciąż zyskują na popularności, co nietrudno zauważyć w jakimkolwiek większym mieście. Nic dziwnego więc, że coraz więcej ludzi chce otworzyć działalność właśnie tego typu. Niejednokrotnie jednak osoby, które chcą podjąć się tego wyzwania, nie zdają sobie sprawy, że poza świetnym jedzeniem i oryginalnie wykonaną przyczepą, trzeba również zwrócić uwagę na kwestie prawne związane z taką działalnością. Jednym z większych problemów w tym zakresie jest ustalenie, czy food truck to dostawa towarów, czy też świadczenie usług. W poniższym tekście rozwiejemy wszelkie wątpliwości.

Wyżej nakreślona różnica jest wbrew pozorom bardzo istotna. Dla punktów gastronomicznych świadczących usługi nalicza się bowiem stawkę podatkową 8%, podczas gdy dla dostawy towarów stawka ta wynosi 5%. W skali mikro nie robi może to takiego wrażenia, jednak biorąc pod uwagę wiele sprzedawanych dań, różnica w kwotach oddawanych fiskusowi może być naprawdę spora.

Jak zatem rozróżnić dostawę towarów od świadczenia usług? Kwestia ta, według polskiego prawa, zależy od tego, czy poza jedzeniem samym w sobie dany punkt gastronomiczny oferuje coś jeszcze. Jeżeli w lokalu są stoliki, klienci są obsługiwani przez kelnerów, po posiłkach sprząta obsługa lub gra muzyka na żywo, wówczas mówimy o świadczenia usług. W przypadku wydawania samego jedzenia, które klient może spożyć gdzie i kiedy chce, wtedy biznes taki traktuje się jako dostarczenie towaru. Nawet w przypadku, kiedy to pod food truckiem stoją stoliki, a z głośników gra muzyka, nadal nie będzie to usługa, ponieważ tak naprawdę sprzedawca podaje klientowi dania na wynos (co zawsze jest objęte stawką 5%), może on je zjeść na miejscu, ale równie dobrze może to zrobić w ruchu.

Rozstrzygając wątpliwości można powiedzieć, że działalność w postaci prowadzenia food trucka jest objęta 5% stawką podatku i jest to dostarczanie towaru. Oczywiście nie wszystkie produkty będą liczone jako 5%, bo m.in. napary kawowe i ich pochodne będą objęte 23% stawką VAT, niezależnie gdzie zostaną sprzedane. Jak widać, można się w tym prawie pogubić, dlatego w razie jakichkolwiek wątpliwości warto złożyć wniosek o interpretację podatkową do Dyrektora Urzędu Skarbowego.

Biorąc pod uwagę przytoczone wyżej prawo podatkowe, śmiało można stwierdzić, że z pewnością jest ono sprzyjające przedsiębiorcom, którzy planują rozpocząć swoją przygodę z food truckiem lub też po prostu posiadają niewielki kapitał. Nie zostaje więc nic innego, jak przystąpić do obmyślania ciekawego pomysłu na food trucka i poważnie pomyśleć o rozwoju swojego biznesu.