Food truck a Sanepid – jakim wymaganiom musi sprostać?

Dzięki food truckowi zyskujesz możliwość pracy codziennie w innym miejscu i sam jesteś sobie szefem – czyż nie brzmi to wspaniale? Zanim jednak ruszysz w świat swoją wymarzoną mobilną restauracją, koniecznie sprawdź, czy spełnia ona wszystkie wymagania Sanepidu. Bez względu na to, czy Twoją specjalnością będą burgery, kanapki czy lody, wymagania w tym zakresie są takie same i zwyczajnie musisz ich przestrzegać, aby móc w spokoju cieszyć się swoim biznesem.

Food truck vs Sanepid

Wymagania Sanepidu względem ruchomych punktów gastronomicznych określone zostały w Rozporządzeniu (WE) nr 852/2004 w sprawie higieny środków spożywczych – należy się z nimi dokładnie zapoznać, ponieważ niespełnienie zawartych w dyrektywie założeń grozi mandatem w wysokości nawet 5 tysięcy złotych.

Do podstawowych wymagań technicznych należy zaliczyć to, że powierzchnie ścian, blatów czy podłogi powinny być gładkie, a co za tym idzie – łatwo zmywalne. Należy pamiętać także o punktach wodnych – musi być jeden do mycia rąk, drugi do czyszczenia drobnego sprzętu kuchennego oraz trzeci – do płukania żywności. W Twoim food trucku musi być dostęp zarówno do wody zimnej, jak i ciepłej (co oznacza konieczność zainstalowania podgrzewacza). Obowiązkowym elementem wyposażenia powinny być również 2 baniaki – pierwszy z czystą wodą, drugi zaś przeznaczony na ścieki. Przy umywalce musi znajdować się mydło oraz jednorazowe ręczniki papierowe, które posłużą do wycierania rąk. Istotną kwestią jest także przechowywanie odpadków – wykorzystać do tego należy kosz z pokrywą, najlepiej zdejmowaną.

Coś do chłodzenia, coś do gotowania

Po pierwsze, zamrażarki i lodówki powinny być wyposażone w termometry – wymogiem jest, by temperatura w takich urządzeniach była stale monitorowana. Po drugie, jeżeli lokalizacja grilla lub innego urządzenia przeznaczonego do obróbki cieplnej jest blisko okienka, właściciel food trucka musi zadbać o to, by było ono odpowiednio zabezpieczone od zewnątrz, a więc od strony klienta. Należy także pamiętać o indywidualnym, mechanicznym odciągu stanowiskowym, czyli okapie, który powinien znajdować się np. nad grillem.

Blatów i szafek nigdy za wiele

Oczywiste jest, że najważniejsza w restauracji mobilnej jest przestrzeń robocza, dlatego też warto zamontować w nim jak najwięcej blatów, które umożliwią sprawną i zorganizowaną pracę. W tak specyficznych warunkach należy szanować każdy centymetr powierzchni – najlepszym rozwiązaniem na przechowywanie rzeczy są więc szafki oraz półki. Pamiętaj, że nie zawsze będziesz miał czas na dokładne posprzątanie swojego food trucka – szafki pomogą Ci w szybkim pozbyciu się niepotrzebnych przedmiotów z zasięgu Twoich rąk oraz… z pola widzenia klientów. W miarę możliwości w food trucku należy uwzględnić również szafkę na odzież roboczą i domową. Nie w każdej przyczepie jest to jednak możliwe, dlatego niektóre Inspekcje sanitarne (kiedy jest bardzo mało miejsca) pozwalają na umieszczenie na wieszaku pokrowców (takich jak na garnitury), w których powinna być przechowywana odzież. Wyposażając food trucka nie można zapominać również o środkach czystości, które należy trzymać z dala od żywności, np. w szafce, w której znajduje się zbiornik na ścieki.

Przygotowanie żywności

Według wymogów Sanepidu, w food trucku nie można obrabiać żywności, to znaczy obierać czy kroić warzyw i owoców itd. Jakie rozwiązać tego typu problem? Sposobem jest wynajęcie pomieszczenia kuchennego od zaprzyjaźnionej restauracji i tam przygotować produkty. Drugim, nieco łatwiejszym rozwiązaniem, jest kupowanie składników już obranych – jeśli masz do nich dostęp, skorzystaj! Bardzo ważna w przyczepie gastronomicznej jest także segregacja żywności – przede wszystkim mięso świeże i upieczone przechowywać należy w osobnych, specjalnych pojemnikach (także używamy osobnej deski do krojenia mięsa surowego i upieczonego).

Nietrudno zauważyć, że każda zasada ma jedną myśl przewodnią – przede wszystkim ma być czysto i funkcjonalnie. Teraz, gdy już znasz podstawowe wymagania Sanepidu, którym musi sprostać Twój food truck, jego odpowiednia aranżacja i wyposażenie powinna być formalnością, która już niedługo pozwoli Ci cieszyć się swoją wymarzoną restauracją na kółkach.