Biznesplan dla food trucka – co powinien zawierać?

Podstawą każdego, dobrze prosperującego przedsiębiorstwa jest przygotowanie odpowiedniego planu – jeszcze przed rozpoczęciem wybranej działalności. Także w przypadku restauracji na kółkach warto i należy wcześniej gruntownie przeanalizować bilans zysków i strat. Co powinien zawierać biznesplan dla food trucka? 

Biznesplan dla food trucka

Biznesplan pomaga nadać ostateczny kształt oryginalnym pomysłom dotyczącym prowadzenia restauracji, a także umożliwia przeanalizowanie rentowności, najważniejszych problemów i korzyści płynących z otwarcia wymarzonego food trucka. Co równie istotne, przygotowanie planu działalności gospodarczej jest znacznym ułatwieniem w zorganizowaniu całego przedsięwzięcia, zwłaszcza jeśli chodzi o załatwienie formalności. Prawidłowo zaprojektowany biznesplan powinien zawierać informacje uwzględniające opracowanie budżetu (w tym głównie wyliczenie sumy wkładu własnego, opracowanie przewidywanej kwoty otrzymanej z dotacji) oraz ogólnych, bieżących wydatków firmy z każdego miesiąca. Należą do nich głównie opłaty za składki ubezpieczenia społecznego, zakup paliwa, produktów i rachunków za media. Nie bez znaczenia pozostaje również wyliczenie tak zwanych opłat jednorazowych, do których można zaliczyć między innymi zakup odpowiedniego auta (z praktycznym i solidnym wyposażeniem), a ponadto naczyń i akcesoriów kuchennych. Biznesplan pozwoli również skompletować potrzebną dokumentację wymaganą podczas zakładania firmy w urzędzie i składania prośby o otrzymanie zgody na prowadzenie punktu gastronomicznego w Sanepidzie (aby ją uzyskać, trzeba spełnić wymogi gwarantujące bezpieczne przechowywanie oraz gotowanie naszych potraw).

Plan to podstawa

Oprócz typowych, matematycznych obliczeń w dobrym biznesplanie dla food trucka warto umieścić także informacje o charakterze naszej restauracji i jej podstawowych celach. Ważnym elementem jest w związku z tym przygotowanie nazw poszczególnych pozycji w menu oraz ich opisanie (pod względem zakresu cenowego za porcję czy wyglądu dania). Poza tym do biznesplanu można dołączyć projekt ofert świątecznych, przewidywanych promocji oraz specjalnych rabatów dla stałych klientów. Aby nasz food truck miał szansę utrzymania się na rynku, należy w racjonalny sposób zaplanować dzienny utarg, dzięki któremu możliwe stanie się opłacanie pracowników, rachunków oraz przeprowadzanie zmian w wyposażeniu przyczepy. Bez wątpienia przydatna będzie w tej części analiza SWOT, wyróżniająca mocne i słabe strony naszego przedsiębiorstwa oraz analiza rynku (zwłaszcza pod kątem zbadania konkurencji i poszukiwania rynkowej “luki”, która może stać się kluczem do sukcesu mobilnej restauracji).  

Otwarcie food trucka

Po napisaniu biznesplanu właściciel food trucka powinien zwrócić uwagę na wybór atrakcyjnej lokalizacji swojej przyczepy. Nim podejmiemy decyzję o tym, w jakich miejscach będziemy serwować jedzenie najlepiej sprawdzić, jak często przechodzą tamtędy przechodnie, a dodatkowo ile wynoszą opłaty postojowe. W rozkręceniu nowego biznesu z pewnością pomoże ciekawa promocja w lokalnych mediach oraz serwisach społecznościowych.

Biznesplan dla food trucka to niezwykle ważny i konieczny element planowania nowej działalności gastronomicznej. Dzięki niemu uzyskamy wiarygodny obraz naszego niewielkiego przedsiębiorstwa, zawierający informacje o koniecznych wydatkach, przychodach oraz wszelkich urzędowych formalnościach. Otwarcie food trucka poprzedzone gruntowną analizą rynku to pierwszy krok do stworzenia przynoszącej zyski, dobrze zorganizowanej restauracji na kółkach.